Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Storstilet regeringsudspil får hård medfart

Presseopbuddet var stort, da statsminister Mette Frederiksen og S-regeringen i går præsenterede "Danmark kan mere III".
Presseopbuddet var stort, da statsminister Mette Frederiksen og S-regeringen i går præsenterede "Danmark kan mere III".Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
27. september 2022 kl. 07.48

Godmorgen og velkommen til tirsdagens nyhedsoverblik.

I går præsenterede statsminister Mette Frederiksen (S) og regeringen reformpakken "Danmark kan mere III," og det kommer også til at afspejle sig i dagens tekst.

Det er nemlig ikke alle, der er imponerede over regeringens udspil, der først og fremmest handler om at gøre op med unødvendigt bureaukrati i den offentlige sektor. Men også om at ændre indretningen af landets universitetsuddannelser.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026