Køb abonnement
Annonce

Eksperter: Landbrugsaftale leverer ikke nok til at nå EU-mål

Landbrugsaftalen sikre ikke, at Danmark kommer i mål med EU's vandrammedirektiv, vurderer eksperter.
Landbrugsaftalen sikre ikke, at Danmark kommer i mål med EU's vandrammedirektiv, vurderer eksperter.
6. oktober 2021 kl. 13.22

Det er ikke hver dag, at Folketinget indgår en aftale, der skal reducere landbrugets udledning af kvælstof med næsten 11.000 tons.

Men alligevel er det ikke nok til at nå målet om god økologisk tilstand i vandmiljøet, som Danmark har forpligtet sig til, lyder det fra nogle af landets førende eksperter.

”Man kan under ingen omstændigheder sikre godt vandmiljø med den aftale, der ligger her. Behovet for at reducere kvælstof er cirka dobbelt så stort,” siger Stiig Markager, der er professor ved Aarhus Universitet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026