Køb abonnement
Annonce

Ekstra-regning på 867 mio. på vej til Danmark

EU-Parlamentet vil ikke godkende budgettet for 2013, hvis ikke medlemslandene betaler tillægsbevillingen for 2012.
EU-Parlamentet vil ikke godkende budgettet for 2013, hvis ikke medlemslandene betaler tillægsbevillingen for 2012.Foto: Colourbox
29. november 2012 kl. 08.42

Man har fra Rådets side været med til at give løfter til projekter, der er startet op, men nu er medlemslandene ikke klar til at udbetale pengene. Det er uholdbart

Emilie Turunen (SF)
Medlem af Europa-Parlamentet
Fakta

De samlede forpligtigelsesbevillinger i budgettet for 2012 andrager 147,2 mia. euro svarende til 1,12 procent af EU's samlede BNI. Betalingsbevillingerne udgør 129,1 mia. euro svarende til 0,98 procent af BNI.

Målt i danske kroner svarer det til forpligtigelses- og betalingsbevillinger på henholdsvis ca. 1.095 mia. kroner og ca. 960 mia. kroner.

Forpligtigelser er de tilsagn om bevillinger, som EU kan afgive i et givent budgetår, mens betalingsbevillinger er de konkrete udbetalinger, som EU kan foretage i et givent budgetår.


Kilde: euo.dk

EU er klar med en ekstra million-regning til Danmark for budgettet 2012.

Der mangler nemlig godt 67 mia. kroner i kassen, og her skal 867 mio. kr. hentes hos Danmark.

Men det kan EU godt glemme, lyder det fra Finansministeriet. Her ser man hellere, at EU finder tættekammen frem og skaffer pengene fra andre områder på EU's budget. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026