Regeringen siger, den vil forbyde lange dyretransporter i EU, men forbuddet hjælper kun en brøkdel af danske svin

2. maj 2023 kl. 04.00
Danmark vil gerne begrænse de lange transporter af levende dyr i Europa, men regeringens eget forslag til en løsning vil kun ramme en lille brøkdel af grisene i den danske svineproduktion.
Det viser en opgørelse fra Fødevarestyrelsen, som Altinget har fået aktindsigt i.
Hvis man mener, at lange transporter er dårlig dyrevelfærd, hvorfor så forbyde dem for en dyregruppe, som stort set ikke bliver udsat for lange dyretransporter?
Ditte Erichsen
Dyrlæge og projektleder for dyretransportområdet, Dyrenes Beskyttelse
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Nyhedsoverblik
Socialdemokratiet har købt stemmer fra Alternativet

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme

































