Køb Skov/Kjærs Hellerup-villa for 10 mio. kr.

Ti millioner kroner lyder prisudbudet på den i medierne meget omtalte Hellerup-villa tilhørende det konservative par Henriette Kjær og Erik Skov Pedersen.
Villaen er netop sat til salg gennem Estate-Mælgerne (se omtale neden for), men på internetet vises diskret kun billeder udefra - modsat partifællen Naser Khaders villa på Frederiksberg, hvor man f.eks. kan komme helt ind i soveværelset over nettet. Der er i øvrigt åbent hus hér søndag kl. 15.
Som noget helt usædvanligt var der allerede på førstedagen hele 11.000 besøg via Boliga.dk på mægler-præsentationen af Kjær/Skov-villaen, som det kendte konservative par fik skøde på tilbage i december 2003 og til en pris på dengang 5.85 mio. kr.
Erik Skov Pedersen blev i øvrigt løsladt i dag fra sin varetægtsfængsling.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Livet på landet er den nye slagmark
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten
















