Valget faldt på den 45-årige Ronni Holm Dam til stillingen som direktør for Rambølls byggeridivision i Danmark.
Det skriver Rambøll i en pressemeddelelse til Altinget.
Ronni Holm Dam startede sin karriere i Rambøll tilbage i 2001 som projektleder og har gennem de sidste 20 år været med til at implementere 3D-projektering og virtuelt design i koncernen.
Han kan fremover se frem til at lede forretningsenheden, som består af godt 1000 ansatte og har en årlig omsætning på 900 millioner kroner. I direktørstillingen ønsker han at have større fokus på at skabe fremtidens bæredygtige byggebranche.
"Fra i dag og frem mod 2050 skal der globalt bygges lige så mange bygninger, som der er bygget siden mennesket begyndte at bygge boliger, men byggeriet er stadig en stor klimasynder og storforbruger af klodens ressourcer. En af mine vigtigste opgaver bliver derfor at sikre, at Rambøll bidrager stærkt til at vende byggeriet fra at være en del af problemet til at være en del af løsningen på vores klimaudfordringer," udtaler Ronni Holm Dam i pressemeddelelsen.
Ronnie Holm Dam er uddannet civilingeniør med speciale i konstruktioner fra Aalborg Universitet og har en MBA fra Syddansk Universitet.
Han overtager stillingen for Søren Brøndum, som fortsætter som global direktør for Byggeri i Rambøll.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten
- Ejendomdanmark: Vi mangler boliger i de største byer, men gør det for svært at bygge flere
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd

















