
1. oktober får Nikolaj Villumsen en plads som politisk konsulent hos Bygge-, Anlægs- og Trækartellet, der også er kendt som BAT-Kartellet.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
Kartellet er en faglig samarbejdsorganisation for syv FH-forbund med forbindelse til bygge- og anlægssektoren. Her skal Nikolaj Villumsen arbejde med udenlandsk arbejdskraft, arbejdsmiljø og deltage i arbejde i det europæiske bygningsarbejderforbund.
"Jeg er virkelig glad og spændt på at komme i gang. For mig er det en stor ære at få muligheden for at knokle for de hårdtarbejdende bygningsarbejdere, der bygger Danmark og leder an i forreste frontlinje i den grønne omstilling," skriver Villumsen og supplerer:
"Vi ser dog desværre også udnyttelse af udenlandske kollegaer rundt om på arbejdspladserne. Mange snydes stadig for løn og pension, de indkvarteres under usle forhold og presses til at tage de hårdeste og de farligste opgaver".
Nikolaj Villumsen har tidligere været folketingsmedlem for Enhedslisten i 2011-2019, hvorefter han blev valgt til Europa-Parlamentet i 2019 som partiets spidskandidat og havde et mandat indtil 2024.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Helle Ib: Øget boligskat kan få S og venstrefløjen til at sluge Løkkes krav om skattelettelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LLO: Det er tid til, at vi tager magten tilbage over boligmarkedet
- Forskere: Internationale erfaringer viser, hvordan vi får livet tilbage i bymidten

















