Grib ind over for grænsehandlen
Et konkret krav er, hvad Dansk Folkeparti møder op med til finanslovsforhandlinger. Der skal sættes ind over for den omsiggribende grænsehandel, mener partiet.Jeg er meget enig med branchen i, at grænsehandlen kun vil vokse. I dag er folk villige til at køre meget langt for at handle syd for grænsen, og folk køber flere og flere varegrupper i Tyskland. Det er en hel kultur, vi skal have ændret, og derfor bliver regeringen nødt til at tage det her meget mere alvorligt, end den hidtil har været villig til
Kristian Thulesen Dahl
Finansordfører (DF)
Institut for Grænseregionsforskning har netop udgivet en rapport, der dokumenterer, at grænsehandlen på to år er steget med 800 mio. kr. Danskerne lægger nu i alt 6,2 mia. kr. i butikkerne syd for grænsen. Det svarer til omsætningen i 150 gennemsnitlige danske supermarkeder eller 2500 tabte danske fuldtidsjob i detailhandlen.
Danske købmænd er urolige for, at grænsehandlen vil nå nye højder, når det fra nytår bliver tilladt at tage 10 liter spiritus og flere cigaretter med over grænsen.
Finansordfører Kristian Thulesen Dahl (DF) deler bekymringen.
Indsigt
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
































