Bliv abonnent
Annonce

K opfordrer til tørklædeforbud

19. december 2003 kl. 08.05, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Når en ung muslimsk kvinde eller pige siger, at hun går med tørklæde, fordi hendes gud har påbudt det - at hvis hun ikke gør det, kommer hun ikke i himlen, ja så tror jeg, at den gud har et navn og er enten faren, en bror eller en fætter

Else Theill Sørensen (K)
Udlændingeordfører
Frankrigs tørklædeforbud fører til dansk debat - men hverken Venstre eller Socialdemokraterne vil stramme gældende regler.

De konservative opfordrer kommuner og skoler til at forbyde muslimske piger og unge kvinder at gå med tørklæde.

»Vi kan ikke acceptere, at unge indvandrerkvinder får forringet deres muligheder for god integration i det danske samfund, fordi deres forældre holder fast i et miljø, der er baseret på snæversyn og intolerance«, siger udlændingeordfører, Else Theill Sørensen (K).

V siger nej
De konservative placerer sig dermed mellem Dansk Folkeparti, der vil forbyde tørklæderne ved lov, og Venstre, der afviser centralt fastsatte regler.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026