
Mens man sagtens kan finde eksempler på departements-chefer, der dominerer deres minister, findes der ikke kendte eksempler på, at den særlige rådgiver har snuppet taktstokken fra ministeren.
Erik Holstein
Politisk kommentator, Altinget.dk
Erik Skov Pedersen var den første af slagsen.
Den dybt intelligente, men moralsk anløbne mand blev for 25 år siden hentet over som assisterende ministersekretær til den daværende konservative arbejdsminister Henning Dyremose. Dermed havde spindoktor-funktionen holdt sit indtog i Danmark
For Erik Skov Pedersen gik langt videre, end ministersekretærer normalt gjorde. Som partifælle med Dyremose leverede Skov Pedersen ikke alene politisk rådgivning: Han orkestrerede også stærkt negativ omtale af andre partier, ikke mindst af rivalerne og regeringspartnerne i Venstre. Til daværende Venstre-høvding Uffe Ellemanns spruttende raseri.
Siden da er antallet af spindoktorer accelereret i rasende fart, så der nu er over 30 "særlige rådgivere" ansat i ministerierne. Et antal, der ikke bør stige yderligere, som et serviceeftersyn af de særlige rådgivere netop har konkluderet i en ny betænkning.
Indsigt
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"


































