Bliv abonnent
Annonce
Debat

Råd uden globetrottere

6. april 2005 kl. 09.25, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Intet mindre end spørgsmålet om Danmarks fremtid i en stadig mere globaliseret verden er emnet for det nye Globaliseringsråd, som regeringen i går satte i verden. Opgaven er at omstille det danske samfund til fremtid, hvor nytænkning, uddannelse, fleksibilitet og alle de andre positive ord er centrale. Oprustning til globaliseringens udfordringer var en af regeringens mærkesager under valgkampen, og statsministeren har efter valget som lovet nedsat både et ministerudvalg og altså nu Globaliseringsrådet med sig selv for bordenden.(...)

Ikke ét krøllet hoved og ikke ét menneske med en aktuel international baggrund er med. Gruppen signalerer ikke fornyelse. Tværtimod.

Men trods den fantasiløse start kan rådets tordenskjoldske soldater måske overraske med andet end de sædvanlige ideer om nationale skoletest, flere forskningsmidler og - lidt - lavere skatter. Hvem ved, måske kommer de med store visioner om, hvordan den skandinaviske, socialdemokratiske halvliberale velfærdsmodel, som de selv er en del af, kan overleve mødet med den rå, globale virkelighed. Men vi tvivler.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026