Revyer skal ikke spørge om lov mener partier
25. februar 2006 kl. 14.18, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Der kan ikke være tale om, at revyfolk skal rådføre sig med muslimer, hvis de vil karikere forløbet af Muhammed-sagen.Det ville da være grotesk, hvis revyfolkene skulle til at spørge om lov for at lave sjov med Muhammed-sagen.
Pia Kjærsgaard (DF)
Partiformand
Sådan lyder det fra ordførere og formænd for alle Folketingets partier som svar på talsmanden for Islamisk Trossamfund, Ahmed Akkaris, forslag om, at teaterscenerne med fordel kunne vende deres satiriske behandling af sagen med muslimer.
Akkari kommer med opfordringen i et interview til Altinget, hvor han dog også slår fast, at han mener, at det er oplagt, at sommerrevyerne gør grin med de involverede i Muhammed-sagen, ham selv inklusive.
Men hvis folkene bag sommerrevyerne skulle spørge alle dem til råds, som de gør grin med, ville listen være uendelig lang. Opfordringen fra talsmanden giver simpelthen ikke mening, siger de:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet

































