Fra fond til forsker: Vilde idéer og projekt om livskvalitet på landet får midler

Med målet om at udfordre, hvordan midler ofte fordeles indenfor særlige kasser, har Villum Fonden på baggrund af anonyme ansøgninger fordelt i alt 100 millioner kroner til 53 tekniske og naturvidenskabelige forskningsidéer.
Thomas Bjørnholm, forskningsdirektør i Villum Fonden, forklarer i en pressemeddelelse, at fonden ønsker at bidrage til at skabe plads til radikal og nytænkende forskning, som indeholder potentiale til at ændre tilgangen til vigtige emner.
”Den vilde idé, som man måske ikke tør sige højt, som måske udfordrer anerkendt forskning, og som ikke passer ind i de kasser, hvor mange forskningsmidler befinder sig. Her kan vi med anonym udvælgelse og højrisikovillige midler bidrage til, at vilde idéer og skæve vinkler bliver testet,” siger han.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


































