Bliv abonnent
Annonce

Mona Juul fortalte aldrig, når det var hårdt derhjemme: Jeg ville beskytte min mor. Jeg er meget stolt af hende

"Det er stort for mig, at I har fået lov at komme ind i mit barndomshjem. Jeg er meget beskyttende over for min familie og over for mig selv og mit eget hjem. Og jeg synes, politikere meget ofte kommer til at give alt for meget af sig selv, som er helt unødvendigt," siger Mona Juul. Altinget har fulgt hende ned ad barndommens gade, hvor sorgløse minder blander sig med en barsk historie om at blive tidligt voksen.
"Det er stort for mig, at I har fået lov at komme ind i mit barndomshjem. Jeg er meget beskyttende over for min familie og over for mig selv og mit eget hjem. Og jeg synes, politikere meget ofte kommer til at give alt for meget af sig selv, som er helt unødvendigt," siger Mona Juul. Altinget har fulgt hende ned ad barndommens gade, hvor sorgløse minder blander sig med en barsk historie om at blive tidligt voksen.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget

Fortalt til Katrine Falk Lønstrup

"Jeg er sådan, at jeg husker det gode bedst.

Måske fortrænger jeg alle de dårlige ting, men da jeg skulle herhen i dag, tænkte jeg, at jeg bare synes, det altid var sommer og varmt.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026