23. maj 2018 kl. 10.30
Industriens Pension har ansat Camilla Høpner i en nyoprettet stilling som innovationschef. Det skriver Industriens Pension i en pressemeddelelse til Altinget.
Camilla Høpner skal lede selskabets satsning på nye innovative løsninger. Her får hun ansvaret for at få innovative processer indarbejdet i det daglige arbejde overalt i selskabet. Camilla Høpner skal også arbejde med en række digitale projekter, som selskabet bruger til at komme tættere på medlemmerne og målrette rådgivningen.
Aksel Bjørn Møller, som er it-chef i Industriens Pension, ser frem til, at Camilla Høpner tager fat på de nye opgaver.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet





















