De tre firmaer der – stort set – ejer verden

Når man først ser tallene, ligner det noget, der er taget fra en vild konspirationsteori: En enkelt kapitalforvalter er den største aktionær i 90 procent af selskaberne i S&P 500-indekset over de 500 største børsnoterede amerikanske virksomheder. Kun tre kapitalforvaltere ejer tilsammen knap en fjerdedel af alle selskaberne i indekset.
Og hvem er de – pengemændene bag? Måske har du aldrig hørt om Vanguard, Blackrock og State Street Global Advisors, selvom de tre amerikanske kapitalforvaltere er hovedaktionærer i kæmpevirksomheder som Apple, Google, McDonalds, Boeing, Ford, Pfizer, Walmart, Disney … you name it.
De tre store, som de bliver kaldt på Wall Street, repræsenterer en helt uhørt og hastigt voksende koncentration af ejerskab og magt. Deres størrelse er på ingen måde en hemmelighed, men hvor den offentlige debat har været præget af bekymring over techgiganternes voksende dominans, har der været meget lidt opmærksomhed på, at kun tre kapitalforvaltere har de største investeringer i samtlige techgiganter – plus i stort set alle andre store amerikanske koncerner.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet





















