Bliv abonnent
Annonce

Det ender i fuldautomatiseret luksuskommunisme

5. maj 2022 kl. 05.10

Det er en god titel på en bog – det må man sige: Fuldautomatiseret luksuskommunisme. Man begynder straks at spekulere på, hvad det mon kan betyde. 

Forfatteren, den engelske journalist Aaron Bastani, uddyber titlen sådan her:

”Fuldt automatiseret, fordi teknologien gradvist vil fjerne menneskelig arbejdskraft fra produktionsprocessen. Luksus, fordi vi som et resultat af automatiseringen vil have mere fritid og mere frihed. Og kommunisme, fordi den største klasse i samfundet, arbejderne, ikke længere skal sælge deres arbejdskraft for en løn. I stedet arbejder vi for at udvikle os selv,” siger Bastani om den fremtidige økonomi, han beskriver i sin bog.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026