EU vedtager de mest markante reguleringer af techgiganter hidtil

Foto: Yves Herman/Reuters/Ritzau Scanpix
25. april 2022 kl. 17.00
Efter 17 timers maratonforhandlinger landede der natten mellem fredag og lørdag endelig et kompromis mellem EU-Parlamentet, Kommissionen og Ministerrådet om den længe ventede retsakt om digitale tjenester, også kaldet Digital Services Act eller DSA.
Dermed strammer EU nu grebet om virksomheder som Meta, der ejer Facebook og Instagram, og Alphabet, der ejer Google og Youtube.
Det nye regelsæt gælder for alle virksomheder, men der er indført særligt strenge regler for store virksomheder, der har mere end 45 millioner brugere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Dansk Metal og brancheforening: 99 procent af dansk erhvervsliv risikerer at blive hægtet af i AI-kapløbet
- Mystisk AI-seminar skulle klæde politikere på til debat om kunstig intelligens














