
Gældsstyrelsen har fundet sin nye direktør.
Det er Anne-Sofie Jensen, der siden 2019 har været direktør for Rigsarkivet.
Her var hun den første rigsarkivar uden en historiefaglig baggrund. Hun skulle i stedet bidrage med sin særlige viden om data og digitalisering og få data så let som muligt ud til danskerne, forklarede hun i februar til Berlingske.
Anne-Sofie Jensen har også en fortid som vicedirektør i Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering samt Energistyrelsen.
”Gældsstyrelsen står over for en vigtig opgave de kommende år med at knække gældskurven i kølvandet på den politiske aftale fra før sommerferien. Derfor er jeg glad for, at en så kompetent profil som Anne-Sofie Jensen har meldt sig klar til at tage opgaven på sig. Jeg ser meget frem til samarbejdet,” siger skatteminister Jeppe Bruus (S) i en pressemeddelelse.
Gældsstyrelsen mistede i foråret sin direktør, Lars Nordahl Lemvigh, fordi han fik nyt job som direktør for erhvervshavnen i Rønne.
Anne-Sofie Jensen ser frem til udfordringen og glæder sig til at komme i gang.
”Danskernes gæld til det offentlige skal nedbringes. Det er en vigtig og spændende opgave, som jeg ser meget frem til at tage på mig sammen med Gældsstyrelsens mange dygtige medarbejdere”, siger hun.
Anne-Sofie Jensen tiltræder 1. oktober.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Dong Weizhi48 årI dag
Business partner, Envision Energy, fhv. forretningsudviklingskonsulent, Siemens Wind Power, grundlægger, Donglink- Cristina Angela Gulisano54 år
I dag
Direktør, Datatilsynet
Bruno Melgaard Jensen63 årI dag
Praktiserende læge, Odder Lægehus, praksiskoordinator, Regionshospitalet Horsens, bestyrelsesmedlem, PLO
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- ChatGPT er ved at ødelægge vores sprog. Vi bør skamme os over at bruge det
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn
- S efter nye Palantir-dokumenter: Ingen grund til kritik af Forsvarets indkøb















