Bliv abonnent
Annonce

IT-Universitetet ansætter professor i robotteknologi og kunstig intelligens

4. oktober 2016 kl. 14.27

IT-Universitetet har ansat Kasper Støy som professor i robotteknologi og kunstig intelligens. Det skriver ITU i en pressemeddelelse.

7. oktober holder han sin tiltrædelsesforelæsning om, hvordan fremtidens robotter kan bygges på måder, der gør dem bedre til at løse opgaver i eksempelvis plejesektoren.

"Vi står et sted, hvor teknologien muliggør en masse ting, men det ikke hjælper så meget, hvis ikke robotten fysisk passer ind i et samarbejde med mennesker. Elementer af de robotter vi laver i dag bygger på 1800-talsteknologi – for eksempel metalstænger og tandhjul. Vi skal frem til en anden måde at bygge robotter på," siger han i pressemeddelelsen.

Kasper Støy er ph.d. i computersystemer fra SDU og kom til ITU som lektor i 2013. Han har tidligere været gæsteforsker på University of Southern California, Harvard University og University of Tarapacá i Chile.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026