Hemmelig direktør skal forvandle GDPR fra papirtiger til dataetisk rettesnor

Realistisk set får vi de første bøder gennem systemet sent efterår eller ved juletid. Måske lidt før.
Cristina Angela Gulisano
Direktør, Datatilsynet
Datatilsynet har i mange år levet ud fra devisen om, at den, der lever stille, lever godt. Og der er tingene under voldsom forandring nu. En proces, jeg selv har stået i spidsen for. Det er på høje tid, at myndigheden får et andet image.
Cristina Angela Gulisano
Direktør, Datatilsynet
Den uafhængige myndighed, der fører tilsyn med reglerne om databeskyttelse. Datatilsynet vejleder, behandler klager og gennemfører tilsyn hos myndigheder og virksomheder. Med GDPR kan tilsynet give bødeforlæg i simple sager. De tungere skal overdrages til politi og anklagemyndighed.
Det seneste halve år er der ansat 25 personer, så Datatilsynet i dag tæller 49.
- Cristina Angela Gulisano
- Født 2. juni 1972 i Aalborg
- Cand.jur. i 1996 fra Aarhus Universitet, advokat i 2005
- Fuldmægtig 1996-2000 i Registertilsynet (senere Datatilsynet)
- Fra 2000 fuldmægtig i Justitsministeriet og fra 2007 kontorchef for fire forskellige kontorer
- Siden 2015 direktør i Datatilsynet
En flosset papkasse proppet med merchandise af typen, som foræres til afkommet eller naboen i det åbne kontorlandskab, fortæller historien om Datatilsynets transformation.
Hvad enten man frygter en våd cykelsadel, at løbe for mønter i køen til indkøbsvognen, tørsten eller blot nyder at adsprede tankerne med en yoyo, har Datatilsynet svaret.
Eller skal man skrive havde? For den slags virkemidler er ikke længere nok.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Svend Brinkmann: Jeg er også bekymret for skærme og sociale medier. Men statsministeren tager fejl i sin kritik
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet





















