Claus Jensen
Nana Bule Sejbæk
Tommy AhlersRegeringen nedsætter digitaliseringsråd

Regeringen har tirsdag nedsat et nyt digitaliseringsråd, der skal sikre, at det digitale velfærdssamfund er tilgængeligt for alle. Rådet består blandet andet af topledere fra erhvervslivet og fremtrædende repræsentanter for arbejdsmarkedets parter, herunder Nana Bule, administrerende direktør i Microsoft Danmark, og Claus Jensen, forbundsformand for Dansk Metal.
Det oplyser Finansministeriet i en pressemeddelelse.
Allerede 5. maj 2022 præsenterede regeringen en samlet digitaliseringstrategi for Danmark, som skal sætte retningen for, hvordan digitalisering skal understøtte fremtidens velfærdssamfund.
Regeringen har derfor nu i regeringsudspillet 'Et digitalt velfærdssamfund for alle' videreudbygget på den tidligere digitaliseringstrategi for at sikre digital inklusion for alle og gøre det nemmere for borgere at færdes i det digitale samfund.
I forbindelse med udspillet skal digitaliseringsrådet sikre et bredt perspektiv på den digitale udvikling. Digitaliseringsrådet opgaver er således at følge implementeringen af digitaliseringstrategien, rådgive regeringen om den brede digitaliseringsdagsorden, bidrage med anbefalinger til den videre digitale udvikling, ligesom de skal evaluere digitaliseringstrategien.
Digitaliseringsrådet får Nana Bule, direktør for Microsoft Danmark og Island, som formand. Derudover er rådet bredt sammensat af 11 eksperter og topledere i det offentlige og private, ligesom der er en enkelt professor.
- Nana Bule, administrerende direktør, Microsoft Danmark og Island
- André Rogaczewski, administrerende direktør, Netcompany
- Tommy Ahlers, iværksætter og tidligere MF'er og uddannelses- og forskningsminister
- Claus Jensen, forbundsformand, Dansk Metal
- Mikkel Flyverbom, professor, CBS
- Pernille Blach Hansen, regionsdirektør, Region Midtjylland
- Pernille Halberg Salamon, kommunaldirektør, Hørsholm Kommune
- Anja C. Jensen, forbundsformand, HK
- Rikke Hougaard Zeberg, branchedirektør, DI Digital
- Brian Mikkelsen, administrerende direktør, Dansk Erhverv
- Andreas Cleve, administrerende direktør, Corti
Omtalte personer

Claus Jensen
Forbundsformand, Dansk Metal, formand for CO-industri, Arbejdernes Landsbank og Industriansatte i Norden, i forretningsudvalget for FH

Nana Bule Sejbæk
Driftsrådgiver, Goldman Sachs, formand for regeringens Digitaliseringsråd 2022-, formand for National Energikrisestab, i bestyrelsen for Novo Nordisk Fonden, EnergiNet og Arla

Tommy Ahlers
Bestyrelsesformand, Concito, iværksætter, formand, Metroselskabet, fhv. MF og uddannelses- og forskningsminister (V)
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn












