Regeringen vil gøre det lettere for læger og hospitaler at se dine patientdata

8. juni 2018 kl. 17.00
Har du også prøvet at blive sendt fra din praktiserende læge til et sygehus og er blevet mødt af hvidkitlet personale, som stiller dig alle de samme spørgsmål, som du allerede har svaret på flere gange?
Har du følt dig usikker på, om du svarer rigtigt, når du fortæller om tidligere behandling? Har du prøvet at udfylde de samme skemaer igen og igen om, hvad du er overfølsom over for, og hvem dine nærmeste pårørende er?
Det er nogle af de problemer, som sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) siger, at hun vil gøre op med i dagens udspil om at "sætte turbo" på digitaliseringen af sundhedsvæsnet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Lovforslag skal accelerere myndigheders brug af AI, men møder kraftige advarsler
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"
- Dansk Metal og brancheforening: 99 procent af dansk erhvervsliv risikerer at blive hægtet af i AI-kapløbet













