SF kritiserer regeringen for manglende prioritering af Danmarks digitale suverænitet

17. marts 2026 kl. 05.00
Regeringen har ikke taget Danmarks afhængighed af amerikansk teknologi alvorligt nok.
Sådan lyder det fra it- og digitaliseringsordfører Lisbeth Bech-Nielsen (SF).
"Det her er en gigantisk opgave, og det skal være en regeringsprioritet at få alle til at forstå, at det er en sikkerhedstrussel. Alvoren i status quo er ikke blevet håndteret af regeringen," siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















