Bliv abonnent
Annonce

Styrelser går hver deres vej med it-styring: "Vi følte, at vi var ude af kontrol”

Der var omkring 1.700 tilmeldte til OffDig 2025, hvor der både var seancer i den store sal i Musikhuset i Aarhus, men også debatter og talks i mindre lokaler. 
Der var omkring 1.700 tilmeldte til OffDig 2025, hvor der både var seancer i den store sal i Musikhuset i Aarhus, men også debatter og talks i mindre lokaler. Foto: Jesper Andersen/Dansk IT
24. marts 2025 kl. 04.00

I Domstolsstyrelsen har de været i gang et par år, mens det stadig er helt nyt i Sundhedsdatastyrelsen.

Fælles for de to styrelser er, at de arbejder for at tage mere ejerskab over deres it-udvikling.

“Vi er gået i gang med at lave en hjemtagelsesdagsorden, hvor vi i første omgang kigger på roller og kompetencer og laver en ny drifts- og udviklingsmodel, og så skal vi se, hvor langt vi kan gå,” fortalte vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen Mette Jørgensen på sidste uges konference OffDig arrangeret af Dansk IT.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026