Om
Eske Vinther-Jensen
Lasse Perrild
Thomas Albrechtsen
Eske Vinther-Jensen
Lasse Perrild
Thomas AlbrechtsenCommon Consultancy ansætter ny administrerende direktør
11. oktober 2019 kl. 13.34
Eske Vinther-Jensen bliver per 1. november ny administrerende direktør i Common Consultancy, oplyser rådgivningsvirksomheden i en pressemeddelelse.
Den nye mand ved roret kommer fra en stilling som chef for politik og presse i HK Danmark. Før det har han blandt andet været vicedirektør i Dansk Industris afdeling for virksomhedsudvikling og særlig rådgiver for daværende miljøminister Ida Auken (R).
"Vi er stolte af at kunne byde Eske Vinther-Jensen velkommen som ny administrerende direktør for Common. Vi ser hans ledererfaring og internationale baggrund inden for public affairs, kommunikation og sprog som det helt rigtige match for os," siger Lasse Perrild, partner i Common Consultancy.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik


































