Aftale lovfæster offentligt ansattes ytringsfrihed

30. august 2022 kl. 05.00
Regeringen, SF, Radikale, Enhedslisten og Dansk Folkeparti er blevet enige om en række indsatser, der skal sikre, at offentligt ansatte får bedre rammer for at benytte deres ytringsfrihed. Det vil ifølge Justitsministeriet blive fremsat som lovforslag, når Folketinget åbner igen efter sommerferien.
Aftalen skal som noget nyt lovfæste offentligt ansattes ytringsfrihed og dermed sende et klart signal om offentligt ansattes ret til at gøre brug af deres ytringsfrihed uden frygt for negative konsekvenser.
Det er en del af loven, der tidligere har været til debat i forbindelse med embedsmænd på sociale medier. Men det har især optaget pædagoger og sygeplejersker, da flere ikke har turde udtale sig i frygt for konsekvenser.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































