Bondo: Frokoststrid kunne have udløst konflikt under OK18

29. november 2018 kl. 01.00
Vi var aldrig nogensinde gået med på en aftale, der ville betyde, at vi efterlod vores medlemmer på seks navngivne skoler på den her måde.
Anders Bondo Christensen
Formand, Danmarks Lærerforening
Vi havde aldrig accepteret en aftale om retten til betalt frokostpause, hvor alle ikke var med.
Så klart lyder svaret fra den tidligere topforhandler på det kommunale område, Anders Bondo Christensen, som understreger, at hvis det nuværende slagsmål om cirka 1150 ansattes ret til betalt spisepause var kommet frem under OK18-forhandlingerne, kunne det have udløst den konflikt, der blev undveget i sidste øjeblik.
”Vi var aldrig nogensinde gået med på en aftale, der ville betyde, at vi efterlod vores medlemmer på seks navngivne skoler på den her måde,” siger Anders Bondo Christensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































