Om
Jes Brinchmann Christensen
Brian Mikkelsen
Jes Brinchmann Christensen
Brian MikkelsenBrian Mikkelsen vælger særlig rådgiver
5. december 2016 kl. 08.47
Ny erhvervsminister, Brian Mikkelsen har valgt Jes. B. Christensen som særlig rådgiver, der skal bistå med kommunikation og rådgivning.
Jes B. Christensen kommer fra en stilling i energikoncernen SE, som også inkluderer televirksomheden Stofa, hvor han har været ansvarlig for Public Affairs og Internationale Relationer.
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Erhvervsministeriet.
42-årige Jes B. Christensen er cand.polit fra Københavns Universitet og har en MBA fra AVT Business School. Han har tidligere været CEO i Fjernvarmeindustrien og været udstationeret på den danske ambassade i Beijing, da han arbejde for Udenrigsministeriet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





































