
Sigrid Friis har sikret sig posten som vice-koordinator i Europa-Parlamentets Renew Europe i udvalget for industri, forskning og energi.
Det oplyser hun i en pressemeddelelse.
Energi- og industriudvalget har været meget eftertragtet blandt de danske medlemmer af Europa-Parlamentet, og nu skal Sigrid Friis tage del i at koordinere, lede og fordele arbejdet med både europæisk energiuafhængighed, industripolitik og forskning.
"Vi skal løsrive os fra den kulsorte, russiske olie og gas og i stedet sikre vores egen vedvarende energi. Energipolitik er både et spørgsmål om sikkerhed, om klimapolitik og samtidig et spørgsmål om at sikre Europas konkurrencedygtighed i verden," fortæller Sigrid Friis.
Sigrid Friis skal løse opgaven sammen med den franske kollega Christophe Grudler.
Hun er desuden stedfortræder i udvalget for miljø, folkesundhed og fødevarer og udvalget for borgernes rettigheder og retlige og indre anliggender.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik







































