De fleste spindoktorer spinner videre i valgkampen

Jeg har nydt hvert sekund af at sidde på ryggen af den tiger. Det har været en fornøjelse, og det har også været megahårdt.
Søren Poul Nielsen
Tidligere særlig rådgiver for Merete Riisager (LA)
Selvom regeringens særlige rådgivere blev fritstillet, da Løkke udskrev valg, arbejder 20 ud af 23 videre for deres minister under valgkampen.
En rundringning viser, at alle Venstre-ministrenes særlige rådgivere er kampagneaktive. Det samme gælder for Konservative, med Søren Pape Poulsens særlige rådgiver Jakob Sheikh som eneste undtagelse. Hos Liberal Alliance hjælper de særlige rådgivere også ministrene under valgkampen, bortset fra rådgiverne til Thyra Frank og Merete Riisager, idet de to ministre forlader politik.
Vindjakke og sneakers
For Inger Støjbergs særlige rådgiver, Mark Thorsen, begyndte valgkampen knap en time efter valgudskrivelsen:
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager




























