Egebo: Myndigheders beslutninger udfordres mere

19. april 2018 kl. 05.00
Jeg ser nok et behov for, at mange offentlige organisationer bliver lidt mere tilgængelige, udadvendte og dialogsøgende.
Thomas Egebo
Departementschef, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet
Det er ikke en hr.-hvem-som-helst, der tirsdag forlader den eksklusive klike af departementschefer.
Med 16 år som øverste chef overgås Thomas Egebo kun af Erhvervsministeriets Michael Dithmer som den længst siddende af de nuværende departementschefer.
Thomas Egebo forlader departementet i Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet for i stedet at sætte sig i stolen som administrerende direktør for den selvstændige offentlige virksomhed Energinet.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik




































