
I et interview lidt før jul, fortalte den tidligere borgmester i Ringsted, Henrik Hvidesten (V), at han ønskede at genopstille som borgmester.
Der skulle dog ikke gå lang tid, før han nåede at fortryde igen.
10. januar meddelte Henrik Hvidesten nemlig på Facebook, at han efter "endnu en tur i mediemøllen", alligevel ikke vil være at finde på stemmesedlen til efterårets kommunalvalg.
Henrik Hvidesten trak sig som borgmester i Ringsted i februar 2024, efter anklager om upassende adfærd i forbindelse med en fest på KL's kommunaløkonomiske forum. Han fortsatte i den forbindelse som menigt byrådsmedlem.
Men nu er det altså slut med lokalpolitik for Henrik Hvidesten, der har siddet 20 år i byrådet i Ringsted, og fra 2014 til 2024 var borgmester.
"Egentlig troede jeg, at jeg nu kunne komme videre. Men endnu en tur i mediemøllen på både traditionelle og sociale medier har fået mig til at tænke igen. For selvom opbakningen har været stor, så har der også været det modsatte. Det gør ondt. Så jeg er ikke klar," skriver Henrik Hvidesten på Facebook.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




































