Ellemann om udflytning af Miljøstyrelsen: Selvfølgelig kan det få konsekvenser

8. maj 2018 kl. 06.00
Jeg er meget, meget tryg ved, at de medarbejdere, som fortsat er i Miljøstyrelsen, og de nye medarbejdere, som kommer til Miljøstyrelsen, skal få den til at køre.
Jakob Ellemann-Jensen (V)
Miljø- og fødevareminister
Store risici forbundet med udflytningen af Miljøstyrelsen får ikke den nye miljøminister til at ryste på hånden.
Det slår han fast i et interview med DR.
”Jeg er meget, meget tryg ved, at de medarbejdere, som fortsat er i Miljøstyrelsen, og de nye medarbejdere, som kommer til Miljøstyrelsen, skal få den til at køre,” siger miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V).
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik


































