EU-politikeres kurs mod Folketinget kan få uventede konsekvenser for partierne

BRUXELLES: To Venstre-folk og en DF’er fra Europa-Parlamentet er at finde på stemmesedlerne 1. november, når danskerne går til valg.
Søren Gade og Linea Søgaard-Lidell fra Venstre og Dansk Folkepartis Peter Kofod vil alle gerne skifte Bruxelles og Strasbourg ud med Christiansborg. Det kan bestemt ikke udelukkes, at de lykkes med det, konkluderer Altingets Christiansborg-redaktør, Emma Qvirin Holst, på baggrund af de seneste mandatprognoser udført af professor Kasper Møller Hansen for Altinget på baggrund af data fra Kantar og Epinion.
Tidligere forsvarsminister og stor-stemmesluger Søren Gade er hun slet ikke i tvivl om vil klare sig godt i Holstebro, hvor han er stillet op.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































