Fhv. særlig rådgiver bliver kommunikationschef i Høje-Taastrup
Høje-Taastrup Kommune har fået ny kommunikationschef. Valget er faldet på 49-årige Peter Høyer, der var særlig rådgiver for Kristian Jensen, da han var udenrigsminister.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Peter Høyer er uddannet civiløkonom fra CBS og journalist ved Danmarks Journalisthøjskole. Han har tidligere blandt andet været ansat som pressechef hos Uddannelses- og Forskningsministeriet og kommunikationschef hos Ernst & Young.
Han seneste stilling var som særlig rådgiver for Kristian Jensen i Udenrigsministeriet. Den valgte han at sige op ved dannelsen af den nye regering i november sidste år, hvor Kristian Jensen blev finansminister.
I sin nye stilling som kommunikationschef hos Høje-Taastrup Kommune kommer Peter Høyer til at stå i spidsen for en kommunikationsstrategisk indsats, der skal omsætte Høje-Taastrup Kommunes udvikling og igangværende projekter til stærke fortællinger, der er med til at brande kommunen og skabe grundlag for et øget antal beboere og en øget erhvervsudvikling.
Peter Høyer tiltræder sin nye stilling 1. juni.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik

































