Finansministeriets nye store budgetsystem forsinkes

25. februar 2020 kl. 05.00
Endvidere viser erfaringerne fra den hidtidige implementering, at ikke alle institutioner er lykkedes med at tage al funktionalitet i brug, og heller ikke i tilstrækkelig grad har nået at omlægge processer og arbejdsgange.
Finansministeriet i et aktstykke til finansudvalget
Et nyt statsligt budgetsystem skal gøre det nemmere for i omegnen af 5.500 statslige medarbejdere at holde styr på økonomien.
Men mange må vente lidt endnu. Finansministeriet ønsker nemlig at udskyde arbejdet med at implementere Statens Budgetsystem med otte måneder, så systemet først er ude at køre alle steder i november 2020, og ikke som oprindelig planlagt med udgangen af marts måned.
Det fremgår af et aktstykke fra Finansministeriet.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik




































