Bliv abonnent
Annonce

Fiskeristyrelsen lagt ned: Fiskere ved ikke, hvor meget de må fiske

Fiskeristyrelsen har ikke fordelt flere af landets fiskekvoter på fiskefartøjerne endnu til stor frustration for fiskerne.
Fiskeristyrelsen har ikke fordelt flere af landets fiskekvoter på fiskefartøjerne endnu til stor frustration for fiskerne.Foto: DFPO
15. juni 2018 kl. 00.30

Genopretningen af Fiskeristyrelsen er godt i gang, men det er et omfattende arbejde, som kommer til at tage tid. Det er noget, jeg tillægger stor betydning, og jeg er helt opmærksom på nødvendigheden af at sikre de fornødne ressourcer til dette arbejde.

Eva Kjer Hansen (V)
Fiskeriminister

Der er en kæmpe bekymring for, om regeringen har afsat tilstrækkeligt med ressourcer til at få håndteret fiskeriområdet.

Simon Kollerup
Fiskeriordfører for Socialdemokratiet

Selv om kalenderen viser juni måned, må flere af landets fiskere drage ud på havet uden at vide, hvor mange fisk de må hive i land i år.

Fiskeristyrelsen har nemlig endnu ikke fået fordelt landets fiskekvoter på fiskefartøjerne for flere fiskearter.

“Vi står stadig i en situation, hvor eksempelvis makrelkvoterne ikke er fordelt på fartøjer endnu, og vi har også måttet vente længe på at få uddelt andre kvoter,” fortæller Esben Sverdrup-Jensen, direktør for Danmarks Pelagiske Producentorganisation.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026