Folkekirkens Nødhjælp har ansat ny engagementsdirektør.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelese.
Den nye direktør, Lars Lindholm, kommer fra en stilling som kontorchef for Minister- og Ledelsessekretariatet i Miljø- og Fødevareministeriet, men bringer over ti års ledererfaring med sig til sin nye stilling.
Her skal han styre nødhjælporganisationen i en tid præget af coronavirus:
"Coronakrisen har vist os, hvor tæt verden hænger sammen, og at globale udfordringer skal løses i fællesskab. Folkekirkens Nødhjælp har historisk set været utroligt gode til at ramme tidsånden og engagere danskerne i verden. Det arbejde skal vi fortsætte og udvikle," Betoner Lars Lindholm i pressemeddelelsen.
Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Birgitte Qvist-Sørensen er også begejstret for den nye direktør. Hun betoner særligt hans ledelseserfaring fra sin tid i ministeriet.
"Jeg er virkelig glad og stolt over, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan tiltrække en stærk og erfaren leder fra statsadministrationen som Lars Lindholm."
Tidligere frivillig i organisationen
Lars Lindholm har ikke kun erfaring med udvikling og ledelse fra sin tid i statsadministrationen. Det har han også fra Folkekirkens Nødhjælp.
Han har en fortid som budgetkoordinator i organisationen, og har derudover været projektleder under FN's klimakonference COP15.
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
























