Folketinget til Prehn: Indskærp lovlighed og saglighed overfor embedsværket

Miljø- og fødevareudvalget bakker op om Statsrevisorernes skarpe kritik af, at Fødevareministeriet i perioden 2014-2019 ikke har sikret en korrekt og tilstrækkelig kontrol af tilskud til landbrugere.
Det meddeler miljø- og fødevareudvalget i en beretning, hvor udvalget konstaterer, at den utilstrækkelige kontrol medfører risiko for, at nogle landbrugere uberettiget har fået tilskud, og at Danmark skal tilbagebetale EU-tilskud som følge af underkendelser fra Europa-Kommissionen.
"Udvalget opfordrer ministeren for fødevarer, landbrug og fiskeri til at følge op på statsrevisorernes kritik ved at styrke kvaliteten af ministeriets tilskudsforvaltning og kontrolvirksomhed samt departementets tilsyn hermed," skriver miljø- og fødevareudvalget i beretningen.
Udvalget opfordrer særlig ministeren til at indskærpe i ministeriet, at lovgivningen skal overholdes, og at der ikke må tages usaglige hensyn i ministeriets forvaltning af tilskudsordninger.
Miljø- og fødevareudvalget i en skriftlig beretning
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





































