Formandskandidat i 3F indleder ny medlemsjagt

23. februar 2022 kl. 22.34
"Jeg ser sagen om Pers dobbeltliv som et lukket kapitel, som vi håndterede så godt, vi kunne. Nu skal vi prioritere at få flere unge medlemmer, og vi skal have arbejdsgiverne til at få flere virksomheder på overenskomst."
Sådan lyder meldingen fra 50-årige Henning Overgaard, tidligere formand for 3F Transport i Esbjerg og byrådsmedlem for Enhedslisten samme sted. De sidste fem år har han været forbundssekretær i 3F og socialdemokrat.
Efter talrige opfordringer annoncerede han i weekenden sit kandidatur til formandsposten til kongressen den 8. april, og der er nok at tage fat på.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026



































