Anmeldelse af
Knud Aarup
Knud Aarup5 A'er: Hummelgaard mestrer en svær balancegang i sin personlige fortælling. Men hans bog halter flere steder


Der er noget, vi skal tale om - Omkostninger ved vold mod børn og vores fælles ansvar
Peter Hummelgaard
Gyldendal, 144 sider. Bogen blev udgivet 22. november.
Der er altid noget fantastisk modigt ved fuldstændig nøgent at bruge sig selv og sin historie til at tage et konkret socialt problem op.
Vi har set det før gjort med præcision og afbalanceret selvindsigt af eksempelvis Lisbeth Zornig Andersen i 'Zornig – vrede er mit mellemnavn' for mere end 10 år siden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
































