Bliv abonnent
Annonce

Kollerup rykker rundt i ministeriet: Har oprustet på strategi og kommunikation

Erhvervsminister Simon Kollerup har både oprettet en nye stratregi- og koordinationsenhed samt øgede antallet af medarbejdere i ministeriets kommunikationsenhed siden sin tiltrædelse. 
Erhvervsminister Simon Kollerup har både oprettet en nye stratregi- og koordinationsenhed samt øgede antallet af medarbejdere i ministeriets kommunikationsenhed siden sin tiltrædelse. Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
8. februar 2021 kl. 04.00

Der har været gang i omrokeringen i Erhvervsministeriet, siden Simon Kollerup (S) tiltrådte som erhvervsminister i sommeren 2019. 

Simon Kollerup (S), der har været sygemeldt, har både oprustet på kommunikationsfronten og etableret en ny strategi- og koordinationsenhed i Erhvervsministeriet.

Den nye enhed består af tre fuldtidsmedarbejdere samt en student og skal blandt andet sikre, at ministeren er bedre forberedt til samråd.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026