Kvittede jobbet som departementschef efter tre år: "Jeg har altid vidst, at jeg skulle noget andet"

3. februar 2022 kl. 05.00
Han var godt klar over, at beslutningen ville vække opsigt.
I april 2021 kom det frem, at Christian Hesthaven stoppede som departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet i København for i stedet at blive kommunaldirektør i Rebild Kommune.
Men det var hverken en pludselig eller uovervejet beslutning, fortæller Christian Hesthaven til Altinget, her cirka et halvt år efter, han trådte ind ad døren til rådhuset i stationsbyen Støvring, omkring 20 kilometer syd for Aalborg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik


































