Richard Engelholm, der kommer fra en stilling som direktør for forretningsudvikling hos Weibel Scientific, er ny strategichef hos Berlingske Media. Det oplyser han på Twitter.
Før Richard Engelholm kom til Weibel Scientific, arbejdede han for Venstre, hvor han startede i 2018 som sekretær for Lars Løkke Rasmussen, der dengang var statsminister.
Efter valget i 2019, hvor Lars Løkke tabte magten og senere gik af som formand for partiet, blev Richard Engelholm personlig assistent for Jakob Ellemann-Jensen (V).
Ved siden af sit fuldtidsarbejde er Richard Engelholm desuden tilknyttet Forsvaret som reserveofficer i Den Kongelige Livgarde. Tidligere har han blandt andet været kompagnichef i Livgarden og strategisk HR-rådgiver for den danske forsvarschef.
Richard Engelholm tiltrådte stillingen først i december.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde
- Professor leverer akademisk ammunition til politikere, der vil fri af menneskerettighederne. Men han blander jura og politik
- Revisionsvirksomheder vil have skatteombudsmand i næste regeringsperiode



































