
20. december 2022 kl. 15.03
Kasper Warrer bliver ny konstitueret departementchef i Børne- og Undervisningsministeriet.
Det meddelte ministeriet i en pressemeddelelse som følge af Kent Harnisch skifte til det nyoprettede Økonomiministerie med Troels Lund Poulsen (V) i spidsen. Kent Harnisch nåede at være departementchef i ni måneder, men fortsætter altså ikke under den nye Børne- og Undervisningminister Mattias Tesfaye.
Den nu tidligere afdelingschef i Børne- og Undervisningsministeriet Kasper Warrer overtog derfor stillingen 16. december. Det bliver dog kun midlertidigt, da han er konstitueret indtil en ny afløser er fundet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Grønnegård: Politiske studehandler om ministerier koster effektivitet
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles































