Beskæftigelsesministeriet skal find én ny presse- og kommunikationschef. Jens Jacob Lerche Pedersen har nemlig valgt at træde fra stillingen fra maj måned.
Det skriver Jens Jacob Lerche Pedersen på Facebook.
"Til maj stopper jeg i Beskæftigelsesministeriet. Efter otte år de seneste fire som pressechef. Har været spændende, sjovt og og ikke sjældent travlt, som det nu er i et ministerium. Og den seneste tid har der også været lidt ekstra på programmet pga corona. Bedst af alt har det været sammen med en masse dygtige og engagerede kolleger både i BM og andre steder på Slotsholmen. Der er planer. De er ikke mejslet i granit, så hold jer endelig ikke tilbage, hvis det er", skriver den afgående pressechef.
Jens Jacob Lerche Pedersen har besat stillingen som pressechef de sidste fire år. Jens Jacob Lerche Pedersen har været i ministeriet de sidste otte år.
Nu er stillingen ledig, og Beskæftigelsesministeriet leder efter en ny til stillingen som kommunikations- og pressechef for ministeriet.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Knud Aarup: En ny regering skal slå Social-, Sundheds- og Ældreministeriet sammen. Her er hvorfor

































