Regeringens hasteindkøb til Forsvaret er blevet meget dyrere end lovet

Regeringens hasteindkøb af pansrede mandskabsvogne og mobile broer til Forsvaret er blevet markant dyrere end ventet. Det viser en kortlægning, som Altinget har lavet.
Af den fremgår det, at et indkøb af mobile broer således er blevet 90 procent dyrere, end Forsvarets indkøbere først havde regnet med. Og et stort indkøb af 129 pansrede mandskabsvogne er også gået langt over budget.
Fortrolige aktstykker og pressemeddelelser med meget sparsomme oplysninger gør det ellers svært for offentligheden at følge med i, hvordan de i alt 120 milliarder kroner i den såkaldte accelerationsfond bliver forvaltet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”





























