Rigsrevisionen kritiserer Skatteministeriet: Greb ikke ind over for årelang svindel med brugte biler

Statsrevisorerne finder det meget utilfredsstillende, at Skats kontrolindsats på området ikke har været tilrettelagt på en måde, der afspejler Skats viden om misbrug.
Statsrevisorerne
Rigsrevisionen vurderer på den baggrund, at der ingen reel sanktion er over for selvanmeldere, der misbruger ordningen.
Rigsrevisionen
Virksomheder og privatpersoner har haft for let spil til uretmæssigt at skovle penge ind ved at få kørt brugte køretøjer over den danske grænse. Skatteministeriet har kendt til muligt misbrug af en særlig ordning i ti år, og Skat har udbetalt næsten tredive gange så mange penge gennem ordningen, end man oprindelig havde regnet med.
Derfor får Skatteministeriet nu kritik af Rigsrevisionen i en ny beretning.
Siden 2008 har man selv kunnet fastsætte værdien af køretøjer, man sender til udlandet, og på den baggrund anmode Skat om godtgørelse for eksporten. Men kontrollen fra Skatteministeriet og det, som tidligere hed Skat, har været for ringe:
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister




























