
Thea Utoft Høj Jensen navn ringer måske ikke mangler klokker i dansk politik.
Men det burde det gøre, hvis man spørger det amerikanske medieselskab Politico, som fredag udgav deres liste over Bruxelles' top 40 mest indflydelsesrige personer.
Nummer 16 på listen er nemlig den danske Thea Utoft Høj Jensen, som er administrerende direktør i Public Affairs-bureauet FTI Consutlings hovedsæde i Bruxelles.
"Høj Jensen gik fra at være Danmarks pengemaestro til superlobbyist for omkring fire år siden og udnyttede sine dybe forbindelser og endnu dybere viden om finansielle servicespørgsmål i en af Bruxelles største konsulentvirksomheder," skriver Politico og uddyber:
"Som diplomat skilte hun sig ud for sit greb om politik, samt for sine initiativer til bekæmpelse af pegehvidvaskning og andre økonomiske sager – såvel som for sin work-hard/play-hard stil, hvor hun sludrede med kontakter til langt ud på natten over cocktails."
Listen har til formål at kortlægge hvilke personer i Bruxelles, der er magtudøvende og dagsordensættende og indbefatter "embedsmænd, erhvervpersoner, lobbyister, kampagnefolk og politiske hjerner".
Høj Jensen placeres lige mellem Sylvain Giraud, leder for generaldirektoratet for sundhed og fødevaresikkerhed, og Mike Morrissey, præsident i European Society of Association Executives og administerene direktør i European Cancer Organisation.
Thea Utoft Høj Jensen er uddannet cand.jur. fra Københavns Universitet og har tidligere erfaring som både specialkonsulent i Finanstilsynet samt som særlig rådgiver i Erhvervsstyrelsen.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde







































